evropská síť pro podporu poradenství

Karty STAVY

Všem, kdo pracují s lidmi, přinášíme karty „STAVY“ vhodné pro psychoterapeuty, kariérové poradce, lektory, pedagogy a kouče. Karty vnímáme jako užitečný nástroj pro práci s klienty všech věkových kategorií, různého založení a také pro klienty s různými typy zakázek. Karty „STAVY“ využívají všem lidem přirozené a vlastní procesy imaginace a projekce a mohou tak výrazně pomoci rozvinout proces spolupráce.

Jak Karty STAVŮ obecně pomáhají pomáhajícímu profesionálovi při práci s klientem?

 • Pomáhají navázat vztah s klientem
 • Slouží jako prostředek, skrze který je pro klienta snazší komunikovat
 • Poskytují ujasnění životních priorit skrze symbolické uchopení hodnot klienta
 • Umožňují a podporují proces uvědomění a sebepoznání
 • Podněcují kreativitu klienta
 • Usnadňují a umožňují sdílení emocí a prožitků v bezpečném prostoru projekce a z disociované pozice
 • Pomáhají klientovi uchopit a uvědomit si jeho současný stav a situaci a současně definovat prostor pro změnu i cestu k ní.

O Kartách STAVY

Inspirací pro vytvoření karet „STAVY“ pro nás byla kniha Jeffreyho K. Zeiga Indukce hypnózy, teorie RIASEC Johna L. Hollanda a vlastní terapeutická zkušenost s metaforami, které klienti žijí. „Stav“ je komplex zahrnující emoce, vzpomínky, nálady, přesvědčení, zvyky, postoje, osobní preference včetně preference pracovního prostředí, přesvědčení o sobě, druhých i o světě. „Stavy“ jsou žitou zkušeností a v průběhu času se mohou měnit v souladu s měnícími se okolnostmi. „Stavy“ hrají důležitou roli zejména v mezilidské interakci a jsou regulátory směru a distance. Pro tvorbu karet jsme vybrali 36 „stavů“ a navrhli podobu zobrazení. Pro zahrnutí prvku hry, kterou považujeme za důležitou součást lidského života, jsme zvolili metaforické pojetí ovečky.

Popis sady

Sada karet „STAVY“ je tvořena 36 kartami o velikosti A6. Karty jsou vyrobeny z kvalitního papíru vysoké gramáže, pro delší životnost jsou opatřeny kulatými rohy a na lícové straně navíc laminem.

Na kartách je znázorněno 6 vrozených emocí (radost, smutek, odpor, překvapení, zlost, strach), které vyjadřují typické výrazy v obličeji a které se vyskytují ve všech kulturách (dle výzkumu Paula Ekmana, cit. dle Zeig, 2016), a dalších 30 stavů. Celkem 14 stavů (emocí) je pozitivních (adaptivních), 14 problematických (maladaptivních) a 8 neutrálních, které můžeme vnímat různě, dle našeho vlastního kontextu.

Součástí balení je také Pexeso obsahující 72 kartiček.

Autorkou všech obrázků je ilustrátorka a grafička Klára Mikulcová, která obrázky „stavů“ zpracovala na základě našich popisů za využití vlastní umělecké invence. Práva k využití obrázků jsou vlastnictvím CETERAS – Centra terapeutických služeb, z.s.

Součástí sady Karet STAVY je:

 • 36 karet STAVŮ, které lze využít také pro hru Kvinteto
 • 6 karet s popisy karet dle profesní orientace RIASEC s vhodnými pracovními pozicemi
 • 5 karet s popisy stavů – problémových i pozitivních k terapeutické a rozvojové práci s klientem
 • 1 karta s názvy emocí
 • Pexeso – 36 dvojic STAVŮ
 • Manuál s nabídkou technik využití v různých kontextech práce s klientem

V jakých kontextech práce lze Karty STAVY využít

 1. Psychoterapie a psychologické poradenství, sociální práce – rozmluvení klienta, přizvání ke konstruktivnímu přemýšlení, proměna stavů problematických v pozitivní, práce s emocemi.
 2. Kariérové poradenství a rozvoj kariéry – volba pracovního zaměření, sebepoznání, analýza pracovního potenciálu, ověření profesního typu dle teorie RIASEC.
 3. Koučování a HR – osobní rozvoj, konstrukce budoucnosti, práce s vizí a kotvení v žádoucím stavu.
 4. Pedagogickou a lektorskou činnost – práce se skupinou od úvodního naladění, sběru očekávání, přes mapování týmových rolí, vedení třídnických hodin až k závěrečnému hodnocení setkání.

Konkrétní techniky práce s kartami jsou popsány v manuálu, který je součástí balení.

 

Více informací.