Časopis a publikace
Časopis
Kariérové poradenstvo v teórii a praxi & Kariérové poradenství v teorii a praxi
Časopis je odborným recenzovaným česko-slovenským elektronickým periodikem, který od roku 2012 publikuje původní příspěvky z oblasti kariérového poradenství. Je určen všem, kteří se podílejí na rozvoji kariérového poradenství, kariérovým poradcům, studentům i dalším zájemcům. Příspěvky se publikují v českém nebo slovenském jazyce.
Časopis vychází dvakrát ročně v elektronické podobě.
ISSN 1338-8231
Vydavatel
Národní pedagogický institut České republiky, Centrum Euroguidance
Senovážné náměstí 872/25
110 00 Praha 1
Redakce
Kontakt: redakce.euroguidance@npi.cz
Lenka Hloušková (NPI ČR, Centrum Euroguidance) - vedoucí redaktorka
Petr Chaluš (NPI ČR, Centrum Euroguidance)
Ladislav Ostroha (SAAIC, Euroguidance centrum)
Miloš Šiška (SAAIC, Euroguidance centrum)
Anna Hořejšová (NPI ČR, Centrum Euroguidance)
Redakční rada
Mgr. Katarína Baňasová, PhD., Univerzita Konštantína Filozofa v Nitre, Fakulta sociálnych vied a zdravotníctva, Ústav aplikovanej psychológie
doc. PhDr. Marian Groma, PhD., Univerzita Komenského v Bratislave, Pedagogická fakulta, Katedra psychológie a patopsychologie
Mgr. Kateřina Hašková, Sdružení pro kariérové poradenství a kariérový rozvoj, z.s.
Mgr. Štefánia Hrivňáková, Výskumný ústav detskej psychológie a patopsychologie
PhDr. Jitka Jirsáková, Ph.D., Česká zemědělská univerzita v Praze, Institut vzdělávání a poradenství, Katedra celoživotního vzdělávání a podpory studia
doc. PhDr. Iva Kirovová, Ph.D., Česká asociace psychologů práce a organizace, z.s.
Mgr. Lenka Martinkovičová, PhD. Združenie pre kariérové poradenstvo a rozvoj kariéry, Inštitút dialogických praxí
Ing. Hana Záhorovská, Asociace vysokoškolských poradců, z.s., Job Centrum UTB, Univerzita Tomáše Bati ve Zlíně
Výzva pro autory
Zde jsou k dispozici POKYNY PRO AUTORY
Termín pro zasílání příspěvků do čísla 23/2023 je 15. duben 2023.
Číslo 23/2023 připravujeme, děkujeme autorům za texty a spolupráci.
Innovative Tools and Methods in Career Guidance and Counselling
Téma semináře Cross Border 2011 bylo zavedení inovativních nástrojů, se zaměřením na vývoj psychologických a ICT nástrojů. Tato událost poskytla příležitost pro 65 delegátů ze 7 zemí pro intenzivní profesionální dialog a výměnu praxe. Výstupy ze semináře sou shrnuty v tomto kompendiu.
Publikaci si můžete přečíst zde
Mezinárodní příručka o metodách profesní orientace - Pro skupinová školení
Tato příručka o metodách profesní orientace je určena poradcům pro volbu vzdělání a povolání,kteří poskytují poradenství nebo skupinová školení. Obsahuje ověřené metody z databáze poradenských metod v Rakouské veřejné službě zaměstnanosti (viz www.forschungsnetzwerk.at), zpracované institutem abif a zveřejněné rovněž ve formě příruček.Tyto metody profesní orientace byly v rámci projektu Leonardo da Vinci NAVIGUIDE (www.naviguide.net), probíhajícího od října 2011 do září 2012, užívány v různých evropskýchzemích. Partneři projektu ze šesti partnerských zemí (Francie, Chorvatsko, Irsko, Rakousko, Polsko, Turecko) vybrali 102 francouzských a rakouských metod, které byly přeloženy do jazyků partnerských zemí a budou prezentovány ve formě šesti jednodenních seminářů ve všech těchto zemích.
Publikaci si můžete přečíst zde
Who Cares for Those Who Care?
Cross Border Seminář byl v roce 2010 věnován odborné péči pro poradce a to pod názvem "Kdo se stará o ty, kteří pečují?". Profesionální péče pro ty, kteří denně řeší problémy a potřeby druhých (například poradci, výchovní poradci, psychologové, atd.) je často opomíjena, protože je vnímána jako sekundární oblast poradenství. Nicméně, pracovníci jsou hlavní podstatou všech těchto služeb.
Zástupci národních poradenských fór a ELGPN prezentují v publikaci aktuální vývoj ve svých zemích a navrhují společné cíle pro další přeshraniční spolupráci týkající se výzkumu a profesionalizace poradenství.
Publikaci si můžete přečíst zde
Multikulturní poradenství
Publikace poskytuje čtenářům mnoho náhledů, ze kterých mohou zkoumat migraci v sílícím multikulturním kontextu. Prvořadým cílem tohoto sborníku je poskytnout čtenářům teoretické rámce a praktické strategie zavádění poradenství pro lidi, kteří se snaží integrovat do evropské společnosti.
Čtenáři se dozvědí o mnoha problémech adaptace, kterým jednotlivci při vstupu do vzdělávacího prostředí a pronikání na pracovní trh čelí. Klíčový pohled se otevírá na integraci jako proces vzájemné adaptace mezi migranty a hostitelskou společností.
Publikaci si můžete přečíst zde
Kariérový rozvoj na pracovišti - Průzkum služeb kariérového poradenství pro zaměstnané osoby
Tato zpráva předkládá závěry výzkumné studie, jejímž cílem bylo zmapovat formy kariérového poradenství pro podporu rozvoje pracujících osob v členských státech EU a nalézt inovativní a nejlepší postupy v této oblasti. Zpráva obsahuje 36 případových studií popisujících postupy zaměstnavatelů, odborových svazů a veřejného sektoru a také dalších zprostředkovatelských organizací, jako jsou například poradenské agentury pro umísťování propouštěných na trhu práce, profesní asociace a odvětvové orgány.
Publikaci si můžete přečíst zde