evropská síť pro podporu poradenství

Časopis a publikace

Časopis

 

Kariérové poradenstvo v teórii a praxi & Kariérové poradenství v teorii a praxi 

Časopis je odborným recenzovaným česko-slovenským elektronickým periodikem, který od roku 2012 publikuje původní příspěvky z oblasti kariérového poradenství. Je určen všem, kteří se podílejí na rozvoji kariérového poradenství, kariérovým poradcům, studentům i dalším zájemcům. Příspěvky se publikují v českém nebo slovenském jazyce. 

Časopis vychází dvakrát ročně v elektronické podobě. 

ISSN 1338-8231

 

Vydavatel

Národní pedagogický institut České republiky, Centrum Euroguidance

Senovážné náměstí 872/25

110 00 Praha 1

 

Redakce 

Kontakt: redakce.euroguidance@npi.cz

Lenka Hloušková (NPI ČR, Centrum Euroguidance) - vedoucí redaktorka

Petr Chaluš (NPI ČR, Centrum Euroguidance)

Ladislav Ostroha (SAAIC, Euroguidance centrum)

Helena Pechová (NPI ČR, Centrum Euroguidance) - distribuce

 

Redakční rada

Mgr. Katarína Baňasová, PhD., Univerzita Konštantína Filozofa v Nitre, Fakulta sociálnych vied a zdravotníctva, Ústav aplikovanej psychológie

doc. PhDr. Marian Groma, PhD., Univerzita Komenského v Bratislave, Pedagogická fakulta, Katedra psychológie a patopsychologie

Mgr. Kateřina Hašková, Sdružení pro kariérové poradenství a kariérový rozvoj, z.s.

Mgr. Štefánia Hrivňáková, Výskumný ústav detskej psychológie a patopsychologie

PhDr. Jitka Jirsáková, Ph.D., Česká zemědělská univerzita v Praze, Institut vzdělávání a poradenství, Katedra celoživotního vzdělávání a podpory studia

doc. PhDr. Iva Kirovová, Ph.D., Česká asociace psychologů práce a organizace, z.s.

Ing. Helena Košťálová, Expertní komora kariérového poradenství, z.s., Evropská kontaktní skupina, z.s.

Mgr. Lenka Martinkovičová, PhD. Združenie pre kariérové poradenstvo a rozvoj kariéry, Inštitút dialogických praxí 

Ing. Hana Záhorovská, Asociace vysokoškolských poradců, z.s., Job Centrum UTB, Univerzita Tomáše Bati ve Zlíně

 

Výzva pro autory

Zde jsou k dispozici POKYNY PRO AUTORY

Termín pro zasílání příspěvků do čísla 23/2023 je 15. duben 2023.

Číslo 23/2023 vychází v červnu 2023.

 

Innovative Tools and Methods in Career Guidance and Counselling

Téma semináře Cross Border 2011 bylo zavedení inovativních nástrojů, se zaměřením na vývoj psychologických a ICT nástrojů. Tato událost poskytla příležitost pro 65 delegátů ze 7 zemí pro intenzivní profesionální dialog a výměnu praxe. Výstupy ze semináře sou shrnuty v tomto kompendiu.

Mezinárodní příručka o metodách profesní orientace - Pro skupinová školení

Tato příručka o metodách profesní orientace je určena poradcům pro volbu vzdělání a povolání,kteří poskytují poradenství nebo skupinová školení. Obsahuje ověřené metody z databáze poradenských metod v Rakouské veřejné službě zaměstnanosti (viz www.forschungsnetzwerk.at), zpracované institutem abif a zveřejněné rovněž ve formě příruček.Tyto metody profesní orientace byly v rámci projektu Leonardo da Vinci NAVIGUIDE (www.naviguide.net), probíhajícího od října 2011 do září 2012, užívány v různých evropskýchzemích. Partneři projektu ze šesti partnerských zemí (Francie, Chorvatsko, Irsko, Rakousko, Polsko, Turecko) vybrali 102 francouzských a rakouských metod, které byly přeloženy do jazyků partnerských zemí a budou prezentovány ve formě šesti jednodenních seminářů ve všech těchto zemích.

Who Cares for Those Who Care?

Cross Border Seminář byl v roce 2010 věnován odborné péči pro poradce a to pod názvem "Kdo se stará o ty, kteří pečují?". Profesionální péče pro ty, kteří denně řeší problémy a potřeby druhých (například poradci, výchovní poradci, psychologové, atd.) je často opomíjena, protože je vnímána jako sekundární oblast poradenství. Nicméně, pracovníci jsou hlavní podstatou všech těchto služeb.

Zástupci národních poradenských fór a  ELGPN prezentují v publikaci aktuální vývoj ve svých zemích a navrhují společné cíle pro další přeshraniční spolupráci týkající se výzkumu a profesionalizace poradenství.

Multikulturní poradenství

Publikace poskytuje čtenářům mnoho náhledů, ze kterých mohou zkoumat migraci v sílícím multikulturním kontextu. Prvořadým cílem tohoto sborníku je poskytnout čtenářům teoretické rámce a praktické strategie zavádění poradenství pro lidi, kteří se snaží integrovat do evropské společnosti.

Čtenáři se dozvědí o mnoha problémech adaptace, kterým jednotlivci při vstupu do vzdělávacího prostředí a pronikání na pracovní trh čelí. Klíčový pohled se otevírá na integraci jako proces vzájemné adaptace mezi migranty a hostitelskou společností.

Kariérový rozvoj na pracovišti - Průzkum služeb kariérového poradenství pro zaměstnané osoby

Tato zpráva předkládá závěry výzkumné studie, jejímž cílem bylo zmapovat formy kariérového poradenství pro podporu rozvoje pracujících osob v členských státech EU a nalézt inovativní a nejlepší postupy v této oblasti. Zpráva obsahuje 36 případových studií popisujících postupy zaměstnavatelů, odborových svazů a veřejného sektoru a také dalších zprostředkovatelských organizací, jako jsou například poradenské agentury pro umísťování propouštěných na trhu práce, profesní asociace a odvětvové orgány.